Girls Varsity Basketball · Classic In The Country Schedule


Classic in the Country Challenge will be held this year from Saturday, 1/18, through Monday, 1/20.

New this year – additional games have been added to Saturday and Monday starting at 9am!

Schedule of games:

VARSITY Schedule

January 18 – 20, 2020

Saturday, January 18, 2020

9:00 AM:      Fort Loramie vs. Loudonville

10:30 AM:    Tri-Village vs. Margaretta

12:00 PM:     Canton McKinley vs. Mason

1:30 PM:       Napoleon vs. Western Reserve

3:00 PM:       North Canton Hoover vs. Lakota West

4:30 PM:       Kettering Fairmont vs. Canton GlenOak

6:00 PM:       Shaker Heights Laurel vs. Mount Notre Dame

7:30 PM:       Winston Salem Christian (NC) vs. Berlin Hiland

Sunday, January 19, 2020

12:00 PM:     Mason vs. Newark

1:30 PM:       Eastlake North vs. Kettering Fairmont

3:00 PM:       Mount Notre Dame vs. Winston Salem Christian (NC)

4:30 PM:       Lakota West vs. Toledo Notre Dame

6:00 PM:       Canton GlenOak vs. Huber Heights Wayne

7:30 PM:       Gahanna Lincoln vs. Centerville

Monday, January 20, 2020

9:00 AM:      Reynoldsburg vs. New Philadelphia

10:30 AM:    Solon vs. Princeton

12:00 PM:     Homestead (IN) vs. Pickerington Central

1:30 PM:       Aurora vs. Huber Heights Wayne

3:00 PM:       Centerville vs. Toledo Notre Dame

4:30 PM:       Mercy McAuley vs. Wadsworth

6:00 PM:       Chippewa vs. West Branch

7:30 PM:       Shelby vs. Berlin Hiland

JUNIOR VARSITY Schedule

January 18 – 20, 2020

Saturday, January 18, 2020

10:30 AM:    Lakota West 2 vs. Margaretta 2

12:00 PM:     Fort Loramie vs. Loudonville

1:30 PM:       Tri-Village vs. Margaretta 1

3:00 PM:       Canton McKinley vs. Western Reserve

4:30 PM:       Mount Notre Dame vs. North Canton Hoover

6:00 PM:       Lakota West 1 vs. Canton GlenOak

Sunday, January 19, 2020

12:00 PM:     Eastlake North vs. Lakota West 2

1:30 PM:       Lakota West 1 vs. Gahanna Lincoln

3:00 PM:       Mount Notre Dame vs. Canton GlenOak

4:30 PM:       Huber Heights Wayne vs. Toledo Notre Dame

Monday, January 20, 2020

12:00 PM:     New Philadelphia vs. Toledo Notre Dame

1:30 PM:       Huber Heights Wayne vs. Wadsworth

3:00 PM:       Pickerington Central vs. Mercy McAuley

4:30 PM:       Chippewa vs. West Branch